Utstillingskatalog 1978

forside

Trøndelagsutstillingen 1978

Her kan det være tekst om det aktuelle året.

Juryens tekst fra katalogen:

Det er med glede at vi nå for andre gang kan åpne dørene for Trøndelagsutstillingen. Alle kunstnere med tilknytning til Trøndelag kan som kjent delta. Utstillingen tar med andre ord sikte på å presentere, på bredest mulig måte, det som måtte skje på billedkunstfronten i vår del av landet. Om den lykkes i dette er en sak mellom utstillingen og publikum.

De innsendte arbeidene bedømmes av en jury på 5 kvalifiserte medlemmer der 2 er valgt av Trøndelag Bildende Kunstneres generalforsamling, og de resterende 3 velges blant kunstnere utenfor Trøndelag.

Til tross for at utstillingen bare går inn i sitt andre år, kan vi allerede nå slå fast at den dekker et stort behov både for publikum og for kunstnerne. Trøndelagsutstillingen er kommet for å bli.

Utstillingen kan sies å ha to hovedoppgaver. For det første å sikre landsdelens billedkunstnere muligheter til både å få vist og solgt sine arbeider, og, for det andre å prøve å nå et så bredt publikum som mulig. Spesielt håper vi å treffe grupper som til nå har hatt få eller ingen muligheter til å få oppleve billedkunst i sitt eget miljø. Men utstillingen er ikke viktig bare på grunn av de ovenfor nevnte forhold. En annen ting som betyr mye for kunstnerne som yrkesgruppe er at myndighetene har innrømmet utstillingsvederlag til de som blir antatt. Noe vi også kan håpe på er at de opprettede landsutstillingene vil føre til et mere desentralisert kunstliv.

Fjorårets utstillingsrunde avdekket det forhold at fylkene har få velegnede lokaler til visning av kunst. Trøndelag Kunstnersentrums styre har tatt konsekvensen av dette, idet vi i år kan sende utstillingen ferdigmontert på transportable vegger. Dette betyr at man i større grad enn tidligere er blitt uavhengig av lokalenes beskaffenhet, noe som i sin tur vil medføre at utstillingen kan vises på langt flere steder.

Også i år har Trondhjems Kunstforening stilt sin ekspertise og sine utstillingslokaler til disposisjon for Trøndelagsutstillingen.
Vi setter pris på dette og håper på fortsatt godt samarbeide.

Trøndelagsutstillingen 1978 overlates herved publikum, og, bruk den!

Trøndelag Kunstnersentrums styre:

Per Morten Karlsen

Erik Høiem

Ragna This

Georg Suttner

Geir Aanvik

Utstillingskatalog 1978 (PDF)

Last ned